kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360638

Obsluga techniczna
ALFA TV

ŁUGOWO - Wieś siedziba sołectwa.

Ługowo
Sołectwo: Ługowo

Aktualna liczba mieszkańców - 77

Historia

Niewielki majątek w Lutowie powstał w latach 30-tych XIX w. po separacji gruntów. Areał uprawny wynosił ok. 75 ha. W 1853 r. było tu 28 mieszkańców. W okresie międzywojennym majątek był własnością Alfreda Grundmanna (76 ha, hodowla bydła), do 1945 r. należał do gminy miejskiej Pełczyce; Pełczyce 1944 r. mieszkało tu 120 osób.
Po 1945 r. dobra upaństwowiono, działało tu PGR (KPGR Sarnik), w latach 70-tych i dalszych wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze zostały rozebrane.

Układ przestrzenny i zabudowa

Według materiału kartograficznego lat 1891/92 Ługowo było zagrodą lub niewielkim gospodarstwem pomocniczym złożonym z kilku budynków tworzących zwarty czworobok otoczony ogrodami. W 1936 r. uwidoczniona jest dodatkowo niewielka zagroda na SE od wcześniejszych zabudowań. Obecnie zabudowa Ługowa rozproszona, współczesna nad jeziorem rozlokowane domki kempingowe.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia