Roboty budowalne w Ogrodach Przelewice idą zgodnie z harmonogramem. Poza renowacją XIX wiecznego Pałacu i budynków wchodzących w skład Zespołu Folwarcznego, na Placu Folwarcznym robione są 200 metrowe odwierty. Przysłużą się one budowie instalacji pompy cieplnej, która zagwarantuje odpowiednią temperaturę w użytkowanych budynkach Ogrodów Przelewice.
Wiercenie prowadzone jest przy użyciu specjalnej, biodegradowalnej płuczki, która nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko.
Konwencjonalne źródła energii są kosztowne, a surowców z roku na rok coraz mniej. Bardzo ważna jest świadomość konsekwencji jakie niesie ze sobą korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii. Nie należy lekceważyć zanieczyszczenia środowiska, emisji CO2 i podobnych zagrożeń dla życia ludzkiego.
W Ogrodach Przelewice zastosowano ekologiczną metodę pozyskiwania odnawialnej energii - ciepła z gruntu, co pozytywnie skutkuje brakiem emisji NO2, CO2, CO, pyłów oraz brakiem odpadów. Instytucja przeprowadziła wstępne bilanse cieplne, zapotrzebowania na wodę oraz ilości ścieków sanitarnych generowanych przez poszczególne budynki. Wyznaczono także lokalizacje paneli solarnych oraz paneli PV.
Dla zobrazowania procesów wytwarzania zużywania energii, zaplanowano umieszczenie na terenie Folwarku tablicy pokazującej wszystkie parametry. Ta innowacyjna instalacja będzie miała zastosowanie w celach edukacyjnych dla odwiedzających gości Ogrody Przelewice.
K. Bednarska