BRZYCZNO - Wieś siedziba sołectwa.

Brzyczno
Sołectwo: Brzyczno

Aktualna liczba mieszkańców - 172

Historia

Historia Brzyczna w dostępnej literaturze przedmiotu odnotowana bardzo skromnie. Folwark powstał w XVIII w. i związany był z majątkiem w Nadarzynie. Założycielami była rodzina v. Worman (wg innego źródła v. Billerbeck). W 1784 r. majątek kupił Kaszmir Albrecht v. Bormann. W poł. XIX w. własność rodu v. Witte. XX-wieczne dzieje Brzyczna nieznane. W 1946 r. folwark przejęła Centrala Nasienna w Lubianie, później był tu Ośrodek Hodowli Zarodowej, zaś od 1993 r. w zasobach AWRSP.

Układ przestrzenny i zabudowa

XIX-wieczny układ przestrzenny folwarku jest udokumentowany na mapie z 1892 r. W tym czasie było tu luźne założenie rozplanowane na rzucie niezupełnie regularnego prostokąta, rozwiniętego na osi E-W. Dwór ustawiony na ścianie zachodniej, w jego zapleczu (po str. pd.-zach.) kępa leśna względnie park leśny. Wnętrze podwórza gospodarczego niezabudowane, wjazd od strony wschodniej -na osi dworu. Mapa 1934 r. odzwierciedla pewne zmiany. Zabudowa wokół podwórza jest już zwarta, wyraźnie zaznaczony jest park (w miejscu kępy leśnej), na wschód od folwarku-po południowej stronie dojazdowej- dwa wielkokubaturowe obiekty. 
Bezpośrednio przy wschodniej ścianie folwarku zespół zabudowań w formie 3-budynkowej zagrody. Współczesny układ przestrzenny folwarku odpowiada stanowi z lat 30-tych. Istotną zmianą jest dobudowanie do pałacu, od jego południowej strony, skrzydła mieszkalnego. Obiekt ten, przypuszczalnie z 70-tych lat, pozbawiony wartości architektonicznej, silnie kontrastuje z bryłą pałacu. Na południe od podwórza gospodarczego powstał nowy zespół budynków gospodarczych zaś po północnej stronie drogi dojazdowej wybudowano kilka budynków mieszkalnych ze skromnym zapleczem ( dla pracowników Ośrodka Hodowli Zarodowej). Zabudowa folwarku chronologicznie zróżnicowana ; najstarszy datowany obiekt pochodzi z 1875 r., pozostałe budynki nowsze, także z okresu międzywojennego. Zabudowa murowana z cegły ceramicznej i silikatowej, szopy i garaże maszynowe drewniane. 
Pałac z pocz. XX w. charakteryzuje się rozczłonkowaną bryłą i niewysoką wieżą. Przed pałacem ślady gazonu, okolonego brukowaną drogą wewnętrzną. Park krajobrazowy zachowany w historycznych granicach przełomu XIX/XX. Dawne czworaki (na wschód od podwórza) przebudowane. Ogólnie Brzyczno reprezentuje dobrze zachowany pod względem układu przestrzennego przykład zespołu rezydencyjno-folwarcznego. 

Jakość powietrza

Polecamy

uzp

ceidg

wfos

pup

RZGW


-LETNIA BIESIADA PEŁCZYCKA 2025-

Logo GBS BankSPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

enerisSPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025


SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

kss
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

kss
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

hunters
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

Kontakt

URZĄD MIEJSKI W PEŁCZYCACH
ul. Rynek Bursztynowy 2

tel. 95 768 50 38
fax 95 768 51 18
e-mail: umig[@]pelczyce.pl

Nr Konta Bankowego
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
Oddział w Pełczycach
Nr konta bankowego 45 8355 0009 0098 0214 2000 0007

 

Mapa

Otwórz się na pomoc

Film 1

 
Film 2

 
Film 3

 

BIP 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok