CHRAPOWO - Wieś siedziba sołectwa

Chrapowo (d. Hohengrappe) 
Sołectwo: Chrapowo

Aktualna liczba mieszkańców - 315

Historia

Chropawo jest wsią o średniowiecznej metryce; pierwsza wzmianka pochodzi z Landbucha nowomarchijskiego margrabiego Ludwiga z 1320 r. i mówi o wsi "Grapow" - lenno rodu von Witte (Albus). Kolejnymi właścicielami wsi byli von Parrisowie, Billerbeckowie, od 1564 r. także von Ewaldowie. W latach 1718-19 klasyfikacja gruntów podaje aż siedmiu właścicieli gruntów. gruntów 1840 r. Chropawo wymienione było wśród posiadłości mieszczańskich, należało do Friedricha Kuhna i liczyło 750 ha. Folwark w Chrapowie powstał przypuszczalnie na pocz. XIX w., w latach 50-tych powstał dwór i założenie parkowe. W 1919 r. wieś liczyła 320 mieszkańców; od 1929 do końca wojny światowej właścicielem majątku był Heinrich von Beyme (899 ha). Największe gospodarstwa chłopskie liczyły po 23 ha. W 1929 r. we wsi założono straż pożarną. 
Po wojnie majątek został upaństwowiony; w 1947 w ramach prowadzonej akcji uwłaszczeniowej osadników powiecie myśliborskim, majątek rozparcelowano. W dworze do lat 70-tych działała szkoła podstawowa, później obiekt rozebrano.

Układ przestrzenny i zabudowa

Pierwotny układ przestrzenny wsi trudny do odtworzenia, przypuszczalnie mogła to być wieś ulicowo-placowa. Materiał kartograficzny z 1891 r. obrazuje wieś ulicową z dużym założeniem folwarcznym w formie zamkniętego czworoboku (w zachodniej części wsi) oraz założeniem rezydencyjno-parkowym. W części centralnej na wyniesieniu terenu ulokowany XIII-wieczny kościół (kościół przyległym cmentarzem) pełniący rolę dominanty. Zabudowa chłopska rozmieszczona nierównomiernie po obu stronach drogi, zagrody w pełnym oddaleniu od siebie, przeważnie 3-budynkowe. Na SW od wsi przy drodze polnej ulokowany był wiatrak. Mapa z 1934 r. dokumentuje istotne zmiany. Przeobrażeniu uległ folwark: wyburzono wielkokubaturowe obiekty po północnej stronie drogi, powiększono założenie parkowe. Nastąpiły istotne zmiany w zabudowie wsi. 
Ok. 1929 r. wprowadzono nowy typ zagród: mały budynek mieszkalny, posadowiony szczytowo do drogi parterowym łącznikiem prowadzącym do budynku gospodarczego głębi siedliska i dużą szkieletową odeskowana stodołą. Taki sam typ zagród występuje w przysiółku na SE oraz przy drodze w kierunku wschodnim i zachodnim. Dzięki tym zmianą wieś stała się wielodrożnicową. Brak wiatraka na mapie. 
Współcześnie Chrapowo charakteryzuje się układem przestrzennym analogicznym do tego z 1934 r. Daleko posuniętej dekompozycji uległo pierwotne podwórze folwarczne, pozostały jedynie 3 kamienne obiekty zaadoptowane w większości na cele mieszkalne (nowe przekrycia, tynki), zdewaloryzowane i częściowo opuszczone. W latach 70-tych wyburzono dwór, z drugiego podwórza folwarcznego zostały jedynie dwa obiekty stodolno-inwentarskie. Zabudowania chłopskie pochodzą z końca lat 20-tych, zachowane (w większości) stodoły drewniane. 

Jakość powietrza

Polecamy

uzp

ceidg

wfos

pup

RZGW


-LETNIA BIESIADA PEŁCZYCKA 2025-

Logo GBS BankSPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

enerisSPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025


SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

kss
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

kss
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

hunters
SPONSOR LETNIEJ BIESIADY PEŁCZYCKIEJ 2025

Kontakt

URZĄD MIEJSKI W PEŁCZYCACH
ul. Rynek Bursztynowy 2

tel. 95 768 50 38
fax 95 768 51 18
e-mail: umig[@]pelczyce.pl

Nr Konta Bankowego
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
Oddział w Pełczycach
Nr konta bankowego 45 8355 0009 0098 0214 2000 0007

 

Mapa

Otwórz się na pomoc

Film 1

 
Film 2

 
Film 3

 

BIP 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok