kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360654

Obsluga techniczna
ALFA TV

PRZYŁĘKI - Gajówka.

Przyłęki
Sołectwo: Krzynki

Aktualna liczba mieszkańców - 6

Historia Folwark powstał zapewne w XIX w. Brak źródeł dotyczących jego historii; wiadomo jedynie, ze związany był z majątkiem rycerskim w Przekolnie. Jest to o tyle zastanawiające, ze majątek ten oddalony jest od Przyłęk ponad 11 km. Od 1836 r. własność Gustawa Hoffmanna, potwierdzona jeszcze w 1850 r. Późniejsze dzieje nieznane. Współcześnie jest to osada.

Układ przestrzenny i zabudowa

Przyłęki położone są w odległości 11 km w kierunku S-E od Pełczyc, 1 km na północ od szosy Barlinek - Strzelce krajeńskie. Mapa z 1893 r. dokumentuje mały folwark - w skali gospodarstwa chłopskiego - z 4 budynkami ustawionymi po bokach kwadratowego podwórza. Wokół folwarku teren polny okolony zwartymi kompleksami leśnymi. Mapa z 1934 r. przedstawia sytuację analogiczną, z tym że obszar polny folwarku uległ zmniejszeniu, w związku z postępującym zalesieniem terenu. Współcześnie Przyłęki znajdują się na niewielkiej śródleśnej polanie. Osadę stanowi dwubudynkowa zagroda usytuowana w miejscu folwarku (po 1945 r. była tu przypuszczalnie leśniczówka) oraz - na północ od niej - dwurodzinny budynek mieszkalny. Zabudowa z lat 20/30 XI w. oraz powojenna, bez walorów.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia