kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360604

Obsluga techniczna
ALFA TV

BRZYCZNO - Wieś siedziba sołectwa.

Brzyczno
Sołectwo: Brzyczno

Aktualna liczba mieszkańców - 172

Historia

Historia Brzyczna w dostępnej literaturze przedmiotu odnotowana bardzo skromnie. Folwark powstał w XVIII w. i związany był z majątkiem w Nadarzynie. Założycielami była rodzina v. Worman (wg innego źródła v. Billerbeck). W 1784 r. majątek kupił Kaszmir Albrecht v. Bormann. W poł. XIX w. własność rodu v. Witte. XX-wieczne dzieje Brzyczna nieznane. W 1946 r. folwark przejęła Centrala Nasienna w Lubianie, później był tu Ośrodek Hodowli Zarodowej, zaś od 1993 r. w zasobach AWRSP.

Układ przestrzenny i zabudowa

XIX-wieczny układ przestrzenny folwarku jest udokumentowany na mapie z 1892 r. W tym czasie było tu luźne założenie rozplanowane na rzucie niezupełnie regularnego prostokąta, rozwiniętego na osi E-W. Dwór ustawiony na ścianie zachodniej, w jego zapleczu (po str. pd.-zach.) kępa leśna względnie park leśny. Wnętrze podwórza gospodarczego niezabudowane, wjazd od strony wschodniej -na osi dworu. Mapa 1934 r. odzwierciedla pewne zmiany. Zabudowa wokół podwórza jest już zwarta, wyraźnie zaznaczony jest park (w miejscu kępy leśnej), na wschód od folwarku-po południowej stronie dojazdowej- dwa wielkokubaturowe obiekty.
Bezpośrednio przy wschodniej ścianie folwarku zespół zabudowań w formie 3-budynkowej zagrody. Współczesny układ przestrzenny folwarku odpowiada stanowi z lat 30-tych. Istotną zmianą jest dobudowanie do pałacu, od jego południowej strony, skrzydła mieszkalnego. Obiekt ten, przypuszczalnie z 70-tych lat, pozbawiony wartości architektonicznej, silnie kontrastuje z bryłą pałacu. Na południe od podwórza gospodarczego powstał nowy zespół budynków gospodarczych zaś po północnej stronie drogi dojazdowej wybudowano kilka budynków mieszkalnych ze skromnym zapleczem ( dla pracowników Ośrodka Hodowli Zarodowej). Zabudowa folwarku chronologicznie zróżnicowana ; najstarszy datowany obiekt pochodzi z 1875 r., pozostałe budynki nowsze, także z okresu międzywojennego. Zabudowa murowana z cegły ceramicznej i silikatowej, szopy i garaże maszynowe drewniane.
Pałac z pocz. XX w. charakteryzuje się rozczłonkowaną bryłą i niewysoką wieżą. Przed pałacem ślady gazonu, okolonego brukowaną drogą wewnętrzną. Park krajobrazowy zachowany w historycznych granicach przełomu XIX/XX. Dawne czworaki (na wschód od podwórza) przebudowane. Ogólnie Brzyczno reprezentuje dobrze zachowany pod względem układu przestrzennego przykład zespołu rezydencyjno-folwarcznego.

a a

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia