kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360651

Obsluga techniczna
ALFA TV

BUKWICA - Wieś siedziba sołectwa.

Bukwica
Sołectwo: Bukwica

Aktualna liczba mieszkańców - 161

Historia

Wieś Bukwica wzmiankowana jest w źródłach już w 1338 r. margrabia Ludwig na prośbę właścicieli: Betkine de Ost z Drezdenka i Dobrogosta z Sierakowa nadaje wieś Joannitom z Chwarszczan. Nie znane są późniejsze koleje losu wsi, można przypuszczać, że ulega zniszczeniu. Dopiero bowiem w 1833 r. założony został folwark Bukwica - na terenach leśnych, wchodził w skład domeny królewskiej, podobnie jak 2 majątki dawnego zakonu cysterek w Pełczycach. Majątek był dzierżawiony. Nie zachowały się nazwiska kolejnych dzierżawców. Po II wojnie światowej w majątku działało PGR, obecnie ANR.

Układ przestrzenny i zabudowa

Mapa z lat 1892 r. dokumentuje Bukwicę jako niewielki folwark o kompozycji geometrycznej, zwartej, składający się z 4 wielkokubatowych budynków, posadowionych posadowionych dwóch równoległych liniach. Na N od podwórza gospodarczego zaznaczona niewielka kolonia mieszkalna i ogrody; od S zabudowania otoczone parkiem. Mapa z 1934 r. ukazuje układ analogiczny do w/opisanego. Obecnie podwórze gospodarcze uległo dewaloryzacji w wyniku poważnego przebudowania obiektów gospodarczych. Walory kulturowe zachował natomiast dwór i park.

a a

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia