kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360679

Obsluga techniczna
ALFA TV

CHRAPOWO - Wieś siedziba sołectwa.

Chrapowo (d. Hohengrappe)
Sołectwo: Chrapowo

Aktualna liczba mieszkańców - 315

Historia

Chropawo jest wsią o średniowiecznej metryce; pierwsza wzmianka pochodzi z Landbucha nowomarchijskiego margrabiego Ludwiga z 1320 r. i mówi o wsi "Grapow" - lenno rodu von Witte (Albus). Kolejnymi właścicielami wsi byli von Parrisowie, Billerbeckowie, od 1564 r. także von Ewaldowie. W latach 1718-19 klasyfikacja gruntów podaje aż siedmiu właścicieli gruntów. gruntów 1840 r. Chropawo wymienione było wśród posiadłości mieszczańskich, należało do Friedricha Kuhna i liczyło 750 ha. Folwark w Chrapowie powstał przypuszczalnie na pocz. XIX w., w latach 50-tych powstał dwór i założenie parkowe. W 1919 r. wieś liczyła 320 mieszkańców; od 1929 do końca wojny światowej właścicielem majątku był Heinrich von Beyme (899 ha). Największe gospodarstwa chłopskie liczyły po 23 ha. W 1929 r. we wsi założono straż pożarną.
Po wojnie majątek został upaństwowiony; w 1947 w ramach prowadzonej akcji uwłaszczeniowej osadników powiecie myśliborskim, majątek rozparcelowano. W dworze do lat 70-tych działała szkoła podstawowa, później obiekt rozebrano.

Układ przestrzenny i zabudowa

Pierwotny układ przestrzenny wsi trudny do odtworzenia, przypuszczalnie mogła to być wieś ulicowo-placowa. Materiał kartograficzny z 1891 r. obrazuje wieś ulicową z dużym założeniem folwarcznym w formie zamkniętego czworoboku (w zachodniej części wsi) oraz założeniem rezydencyjno-parkowym. W części centralnej na wyniesieniu terenu ulokowany XIII-wieczny kościół (kościół przyległym cmentarzem) pełniący rolę dominanty. Zabudowa chłopska rozmieszczona nierównomiernie po obu stronach drogi, zagrody w pełnym oddaleniu od siebie, przeważnie 3-budynkowe. Na SW od wsi przy drodze polnej ulokowany był wiatrak. Mapa z 1934 r. dokumentuje istotne zmiany. Przeobrażeniu uległ folwark: wyburzono wielkokubaturowe obiekty po północnej stronie drogi, powiększono założenie parkowe. Nastąpiły istotne zmiany w zabudowie wsi.
Ok. 1929 r. wprowadzono nowy typ zagród: mały budynek mieszkalny, posadowiony szczytowo do drogi parterowym łącznikiem prowadzącym do budynku gospodarczego głębi siedliska i dużą szkieletową odeskowana stodołą. Taki sam typ zagród występuje w przysiółku na SE oraz przy drodze w kierunku wschodnim i zachodnim. Dzięki tym zmianą wieś stała się wielodrożnicową. Brak wiatraka na mapie.
Współcześnie Chrapowo charakteryzuje się układem przestrzennym analogicznym do tego z 1934 r. Daleko posuniętej dekompozycji uległo pierwotne podwórze folwarczne, pozostały jedynie 3 kamienne obiekty zaadoptowane w większości na cele mieszkalne (nowe przekrycia, tynki), zdewaloryzowane i częściowo opuszczone. W latach 70-tych wyburzono dwór, z drugiego podwórza folwarcznego zostały jedynie dwa obiekty stodolno-inwentarskie. Zabudowania chłopskie pochodzą z końca lat 20-tych, zachowane (w większości) stodoły drewniane.

Szkoła a a Kościół

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia