kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360726

Obsluga techniczna
ALFA TV

NADARZYN - Wieś siedziba sołectwa.

Nadarzyn
Sołectwo: Nadarzyn

Aktualna liczba mieszkańców - 388

Historia

Nadarzyn jest starą wsią średniowieczną, związaną od XIV w. z rodziną Billerbeck (stąd niemiecka nazwa osady). Folwark istniał we wsi od co najmniej XVIII w. Wielokrotnie zmieniali się jego właściciele. W 1874 r. dobra zakupił Kasimir von Bormann, wówczas także założony został park, dwór wzniesiono w 1902 r., gdy majątek należał do Augusta Schulze.
Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, powstało PGR, obecnie dzierżawiony prywatnym przedsiębiorcom.

Układ przestrzenny i zabudowa

Mapa z lat 1891/92 dokumentuje Nadarzyn jako wieś zbliżoną w typie do owalnicy, z umieszczonym centralnie (na fragmencie pierwotnego nawsia) kościołem oraz cmentarzem. Folwark dominujący nad wsią i założenie parkowe zlokalizowane w części SE. Zabudowa mieszkalna o niewielkiej skali(jest to przypuszczalnie kolonia robotników folwarcznych), głównie 2-budynkowa, rozlokowana niesymetrycznie po obu stronach drogi. Mapa z 1934 r. dokumentuje poważny rozwój zabudowań folwarcznych w kierunku NE, pozostałe elementy układu przestrzennego pozostają bez zmian.
Obecnie założenie folwarczno-rezydencyjno-parkowe czytelne, odznacza się wysokimi walorami zabytkowo-kulturowymi, podobnie kościół wraz z pierwotną nekropolią. Kolonia mieszkalna zachowana, częściowo zdewaloryzowana modernizacjami przepruć okiennych i przybudówkami, mimo to stanowi interesujący przykład dawnej zabudowy folwarcznej.

a a

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia