kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360622

Obsluga techniczna
ALFA TV

NIESPOROWICE - Wieś siedziba sołectwa.

Niesporowice (d. Hasselbusch)
Sołectwo: Niesporowice

Aktualna liczba mieszkańców - 158

Historia

Wieś powstała prawdopodobnie już w XII w., po wykarczowaniu lasu sąsiedztwie Puszczy Dankowskiej. Pierwsze wzmianki pisane o wsi pochodzą z 1337 r., Niesporowice stanowiły wówczas własność rycerską Henryka Garbe. Od XVI do XVIII w. wieś należała do rodu von Waldów, następnie do rodziny du Rosen, a od 1770 r. do Augusta E. von Schönning. Na przełomie XVIII i XIX w. rozbudowano folwark w południowej części wsi, a po wschodniej stronie powstało duże założenie parkowe. W 1818 r. Niesporowice stanowiły własność rodu von Sydow (areał ok. 1050 ha), wieś miała wówczas charakter wsi folwarcznej. Do 1945 r. majątek pozostawał prywatną własnością rodziny on Brand. Po 1945 r. dobra upaństwowiono, założono PGR, obecnie w zasobach ANR.

Układ przestrzenny i zabudowa

Mapa z lat 1892/93 dokumentuje Niesporowice jako wieś ulicową z dominującym założeniem folwarcznym (dwa podwórza) i parkowym w południowo-wschodniej części. W centrum wsi ulokowany był kościół wraz z cmentarzem; na południe od folwarku istniał wiatrak. Zabudowa chłopska odznaczała się niewielką skalą, były to głównie zagrody 2- i 3-budynkowe, rozlokowane niesymetrycznie po obu stronach drogi. Mapa z 1934 r. dokumentuje pewne zmiany: nastąpiła rozbudowa folwarku w kierunku pd.-zachodnim: pojawia się obiekt wielkokubatutowy na N od podwórza wschodniego oraz rezydencja (dwór), powiększa się także założenie parkowe; brak natomiast wiatraka.
Współcześnie, w wyniku zmian w ostatnich 10-15 latach doszło do licznych wyburzeń w obrębie podwórzy gospodarczych, te obiekty, które ocalały zostały zdewaloryzowane przebudowami. Tym samym zatarciu uległo pierwotne założenie folwarczne. Jest to niestety proces postępujący. Większość budynków opuszczona, popada w ruinę. XX-wieczny dwór zeszpecony modernizacjami nie przedstawia walorów zabytkowych.

a a

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia