kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6360669

Obsluga techniczna
ALFA TV

TRYNNO - Kolonia.

Trynno
Sołectwo: Przekolno

Aktualna liczba mieszkańców - 4

Historia

Historia folwarku Trynno wiąże się z wsią Przekolno, będącą wówczas własnością rodu von Bornstädt. W 1817 r. na ich gruntach wydzielono posiadłość wraz z zabudowaniami i nadano jej nazwę Klein Ehrenberg (Trynno). Kiedy w 1836 r. von Bornstädtowie sprzedawali Przekolno (Gross Ehrenberg) - Trynno pozostało przy nich pozbawione jednak praw majątku rycerskiego. W 1850 r. areał uprawny wynosił ok. 200 ha. W okresie międzywojennym majątek był własnością Otto Waltera (ok. 100 ha). Po II wojnie światowej zabudowania ulegały stopniowemu wyburzeniu.

Układ przestrzenny i zabudowa

Mapa z 1892 r. dokumentuje Trynno jako niewielki folwark położony przy rozwidleniu lokalnych dróg. Zabudowania gospodarcze tworzą regularny, zamknięty czworobok; przypuszczalna kolonia mieszkalna położona przy drodze, na N od folwarku, złożona z kilku obiektów o niewielkiej skali. Mapa z 1934 r. ukazuje rozwój folwarku w kierunku zachodnim; oraz powiększenie ogrodu. Pozostałe elementy wraz z kolonią mieszkalną pozostają bez zmian.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia